Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Jej główną funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą ją uszkodzić: mikroorganizmami, ciepłem, wilgocią, zanieczyszczeniami itp.
Aby spełnić swoją funkcję ochronną, skóra tworzy na swojej powierzchni naturalną barierę, która utrzymuje ją w stanie nawilżenia. Jest to warstwa wody i oleju, pochodząca odpowiednio z gruczołów potowych i łojowych.
W zależności od warunków otoczenia gruczoły dostosowują ilość produkowanego potu i sebum. Dlatego posiadanie przez Ciebie sobum na skórze jest naturalne i konieczne, a jego ilość jest zmienna.
Są jednak osoby, których skóra ma tendencję do wytwarzania większej ilości łoju lub sebum niż jest to konieczne. Ten nadmiar może prowadzić do zmian w jakości tkanki i jej uszkodzenia. Dodatkowo uczucie tłustej cery może powodować dyskomfort i niepewność.
Dlaczego na skórze pojawia się nadmiar sebum?
Nadmierna produkcja sebum może być spowodowana przez kilka czynników:
– Zmienność hormonalna: zmiany niektórych hormonów prowadzą do nieregularnej produkcji sebum. Często występuje to w okresie dojrzewania, dorastania, cyklu miesiączkowego, ciąży oraz w wyniku niektórych chorób.
– Genetyka: dziedziczność wpływa na stan naszej skóry. Jeśli twoi rodzice mają tłustą cerę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ty też ją będziesz miała.
– Słaba regeneracja komórek: czasami martwe komórki nie są zrzucane i mogą zatykać pory, zaburzając normalny przepływ sebum.
– Środowisko: zanieczyszczenia, temperatura, kurz lub powietrze mogą zatykać pory.
– Rutyny pielęgnacyjne: nadmierne oczyszczanie lub stosowanie nieodpowiednich lub niskiej jakości produktów może zmienić produkcję sebum. Poznaj metody codziennej pielęgnacji skry tłustej: https://tylkomoda.pl/codzienna-pielegnacja-cery-tlustej-podstawowe-porady
Czym charakteryzuje się skóra tłusta?
Wszystkie powyższe czynniki przyczyniają się do tego, że dana osoba ma tłustą skórę lub w pewnym momencie ją rozwija. Jeśli uważasz, że Twoja skóra jest tłusta, zidentyfikuj któryś z tych znaków:
– Nadmierne i nierównomierne błyszczenie: szczególnie w strefie T twarzy (czoło i nos).
– Rozszerzone pory: nagromadzenie sebum powoduje zmiany w naturalnym zamykaniu się porów. Łatwiej wtedy mikroorganizmom i zanieczyszczeniom przedostać się do wewnętrznych warstw skóry i wywołać infekcje.
– Trądzik i skazy: gromadzenie się sebum z zatkanych porów może prowadzić do powstawania zaskórników, krostek i wągrów. W takich warunkach istnieje prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i bakterii.
– Odwodnienie: Co dziwne, nadmiar sebum nie oznacza, że Twoja skóra jest nawilżona. Twoja skóra może być pokryta sebum i jednocześnie być skorupiasta, czerwona lub piekąca.